Strefa prawdziwych mężczyzn

Choroby jąder

Można śmiało powiedzieć, że męskie gruczoły płciowe decydują o „męskim być albo nie być”. Dlatego też bardzo ważne jest, by panowie dbali o nie jak o najcenniejsze klejnoty. W innym wypadku może okazać się, że jądra dotknięte są poważnymi schorzeniami, których leczenie jest skomplikowane.

Niedoczynność jąder

W niedoczynności gonad męskich należy wyodrębnić dwie grupy niedomogi: nasieniotwórczą i hormonalną. Niedoczynność może być pierwotna, gdy przyczyna zaburzeń leży w gruczołach obwodowych, czyli uszkodzeniu gonad, oraz wtórna – gdy brak gonadotropin przysadkowych powoduje niedomogę, w zasadzie prawidłowych, ale nie pobudzanych i przez to zanikających.

Hipogonadyzm pierwotny może być spowodowany wrodzonym brakiem jąder lub ich niedorozwojem z powodu zaburzeń chromosomalnych. Taki jest mechanizm hipogonadyzmu w zespole Klinefeltera, w którym istnieje dodatkowy chromosom żeński X. Chorzy tacy mają trzy chromosomy płciowe XXY, są budowy astenicznej, eunuchoidalnej, mają małe zanikłe jądra wielkości fasoli. Pozostają bezpłodni. Hipogonadyzm pierwotny może też wystąpić w następstwie zabiegów operacyjnych, urazów, w przebiegu chorób zakaźnych lub po naświetlaniu energią promienistą.

Hipogonadyzm wtórny jest spowodowany niedoborem gonadotropin. W okresie pokwitania może nastąpić zahamowanie wydzielania gonadotropin. Dochodzi wówczas do niedorozwoju płciowego. U dorosłych mężczyzn niedobór gonadotropin pojawia się najczęściej we współistnieniu z niedoborem innych hormonów tropowych przysadki. Z tego typu hipogonadyzmem spotkać się można w przypadku karłowatości podwzgórzowo-przysadkowej oraz zespole Glińskiego-Simmondsa.

Obraz kliniczny zależy od okresu życia. Jeżeli rozpocznie się przed pokwitaniem, wówczas następuje niedorozwój płciowy. Po 16 roku życia rozwija się w obraz kliniczny opóźnionego dojrzewania. U dorosłych mężczyzn występuje różnego rodzaju niedomoga hormonalna i nasieniotwórcza.

Nadczynność jąder

Nadczynność jąder (hipergonadyzm męski) zdarza się jedynie w stanach patologicznych podwzgórza, najczęściej w guzach nowotworowych lub stanach zapalnych tych okolic. Dochodzi do nadprodukcji gonadotropin, a obraz kliniczny kształtuje się w zależności od okresu rozpoczęcia choroby. U małych chłopców doprowadza do dojrzewania przedwczesnego z pojawieniem się owłosieni typu męskiego i nadmiernym rozrostem zewnętrznych narządów płciowych. Praktycznie nie spotyka się hipergonadyzmu pierwotnego spowodowanego przerostem i nadprodukcją gonad męskich.

Zapalenie jąder

Zapalenie jąder spowodowane jest nagromadzenie się  surowiczej cieczy pomiędzy ściankami moszny a jądrem. Dolegliwość ta występuje jednak bardzo rzadko. Znacznie częściej panowie mogą mieć problem ze stanami zapalnymi najądrza.

Zapalenie jąder jest schorzeniem bardzo bolesnym. Bólom towarzyszy obrzęk jąder oraz wysoka gorączka (która może wynieść nawet 40 stopni Celsjusza).

Przyczyną zapalenia jąder mogą być drobnoustroje chorobotwórcze, które wraz z krwią dostaną się do jąder z innego ogniska zapalnego. Drogą jest najczęściej nasieniowód.

Zapalenie jąder, którego przyczyną są bakterie powinno leczyć się antybiotykami. Schorzenia nie należy bagatelizować, ponieważ może skończyć się do powikłaniami – ropniem, który wymaga już ingerencji chirurga.

Żylaki jąder

Okazuje się, że żylaki mogą pojawiać się nie tylko n nogach, ale także jądrach. Warto pamiętać, że powrózki nasienne mają wiele naczyń krwionośnych, których zadanie polega na odprowadzeniu krwi z jąder. Odbywa się to poprzez specjalne zastawki żylne. Gdy jednak nie funkcjonują one sprawnie, wówczas może dojść do zatrzymania krwi i powstawania zgrubień w postaci żylaków. Wówczas krew odpływa bardzo powoli, a w mosznie zaczyna wzrastać temperatura. W rezultacie jądra przegrzewają się. To z kolei wpływa na skład i jakość nasienia i może prowadzić do zaburzeń, także natury hormonalnej.

Choroba nie daje specjalnych symptomów. Panowie mogą odnosić wrażenie, że jądro jest cięższe. Może także pojawić się ból w pachwinie.

By rozpoznać żylaki jąder należy wykonać badanie palpacyjne. Potwierdzenie daje wykonanie badania USG. Jedyną i skuteczną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Ważne samobadanie jąder

Okazuje się, że samobadanie jąder jest tak samo ważne jak badania piersi wykonywane przez kobiety. Dzięki temu mężczyźni będą w stanie szybko wychwycić ewentualne zmiany, które się pojawiły. Takie badanie nie trwa dłużej niż pięć minut. Dlatego warto wykonywać je systematycznie.

Jądra najlepiej badać pod prysznicem, a to dlatego, że skóra worka mosznowego jest wówczas rozluźniona i miękka. Dzięki temu znacznie łatwiej jest wyczuć jakiekolwiek nieprawidłowości. Każde jądro należy badać oddzielnie, sprawdzając czy pod skórą nie pojawiły się grudki lub obrzęki. Nie należy wpadać w panikę, gdy da się wyczuć na tylnej ścianie worka mosznowego zgrubienia połączone z jądrem. Spokojnie, to tylko najądrza oraz nasieniowód. Nie ma więc powodów do paniki.

5,0 k

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.